Cerin Erain


Välkommen till Cerin Erain

Cerin Erain är Uppsaladelen av Tolkiensällskapet Forodrim. Länet grundades officiellt i november 1997 UT (Utgårda Tid). Verksamheten lyder under Forodrims Lag, samt några få egna stadgar.

Vi är för närvarande ca 15 aktiva medlemmar, och växer sakta men säkert.

Vilka aktiviteter som är aktuella i länet varierar beroende på efterfrågan. Det kan vara spelkvällar, pysseldagar, kak- & teaftnar, skördefest, julfest och lite vad som helst!

Oktober 1998 UT hölls den första Skördefesten i Cerin Erain, något vi har gjort till årlig tradition.

Några kontaktpersoner:

Länsfru:  ERF Tinimir <tinimir@forodrim.org>
Drots:  ERF Ghân <ghan-buri-ghan@forodrim.org>
Skattmästare:  BFF Arawn <arawn@forodrim.org>
Bokhållare:   EFF Finduilas <finduilas@forodrim.org>
Klenodbevarare:  RFF Morceleb <morceleb@forodrim.org>
Härold:   EFF Liselle <liselle@forodrim.org>
Vävmästare:   BJF Caranthir <caranthir@forodrim.org>
Gränsvakter:   JF Celegorm <celegorm@forodrim.org> och EDF Alcarinque <alcarinque@forodrim.org>
Ambassadörer:  FF Fëanor <feanor@forodrim.org> och ERF Pippin <peregrin@forodrim.org>
Honorärkonsul:  Mia (UT) och Susanna (UT)
Folktribun:  AMF Helm <helm@forodrim.org> och vakant

Är du intresserad av att vara med på någon av våra aktiviteter? Skicka ett mail till någon av de ovanstående.


Underavdelningar

Internkommunikation sker huvudsakligen via e-postlistan cerinerain@forodrim.org. Vill du anmäla dig till listan så gör du det här: http://www.forodrim.org/mailman/listinfo/cerinerain

Vi har även en egen underavdelning på Forodrims forum: http://www.forodrim.org/forum/viewforum.php?f=46

Cerin Erains sidor för Forodrims medlemmar: http://www.forodrim.org/members/cerinerain
(inloggning med det lösenord du använder till Forodrims internsidor)

Cerin Erains interna sidor: http://www.forodrim.org/closed_cerinerain
(medlemmar i Cerin Erain loggar in med ett eget lösenord)

Saknar du lösenord till internsidorna? Kan du inte läsa forumavdelningen?
Kontakta Cerin Erains vävmästare: Caranthir <caranthir@forodrim.org>

Senast uppdaterad: 2013-10-09